• Historia szkoły

        • Drewnica (daw. Schönbaum - w tłumacz. "Piękne drzewa") położona jest w północnej części Żuław Wiślanych. Ma kształt wydłużonego trójkąta, którego podstawę od strony północnej stanowią tereny wsi Mikoszewo, a wierzchołek od strony południowej Śluza Gdańska Głowa. Granicę zachodnią wyznacza przekop Wisły, a wschodnią rzeka Szkarpawa i wieś Przemysław.
             Krajobraz kulturowy wsi zachował nieomal swój pierwotny widok. Zabudowa i układ przestrzenny pochodzą przeważnie z końca XIX w. i początku XX w. Jest to jeden z najciekawszych i największych zespołów budownictwa holenderskiego w Polsce. Ze względu na unikatowy charakter oraz nienaruszony od ponad 100 lat układ urbanistyczny cała wieś (razem z sąsiednimi Żuławkami) w 1977r. została wpisana na listę zabytków.
          Pierwsze wzmianki o działalności szkoły na terenie Drewnicy pochodzą z 1600r. Była to szkoła wyznaniowa - protestancka. W drugiej poł. XIX w. zbudowano nową szkołę. Powodem jej powstania był szybki wzrost liczby ludności oraz obowiązującą w Prusach powszechność oświaty szkolnej. Nowa szkoła nawiązywała do tradycji dawnej szkoły luterańskiej i w budynku tym przetrwała do II wojny światowej (w nieco zmienionej konstrukcji budynek ten stoi do dnia dzisiejszego).
             Inną szkołę - tym razem publiczną, posiadającą 2 sale lekcyjne, wybudowano z czerwonej cegły w 1900r. w sąsiednich Leszkówkach. I właśnie w tym budynku 8 września 1945r. odbyła się inauguracja roku szkolnego Publicznej Szkoły Powszechnej w Drewnicy. Jej pierwszym kierownikiem został Klemens Pawłowski. Naukę rozpoczęło 38 uczniów, którzy realizowali program w zakresie pięciu klas szkoły powszechnej. Rejon szkolny obejmował wsie: Drewnica, Drewniczka, Lechickie Łąki (Leszkówki), Książęce Żuławy (Żuławki), Wolne Włóki (Izbiska) i Przemysław.
              W roku szkolnym 1947/48 nauka odbywała się w zaadoptowanym budynku plebani przy nieistniejącym już kościele ewangelickim. W 1948r. szkołę przeniesiono do budynku należącego do kompleksu dawnej fabryki farmaceutyków. Obok szkoły podstawowej, w tym samym budynku funkcjonowała jeszcze Szkoła Przysposobienia Rolniczego i Szkoła Działaczy Wiejskich. Organizowano też szereg kursów dokształcających dla dorosłych.
             W 1968r. otwarto nowy gmach szkoły - była to największa inwestycja budowlana w Drewnicy po II wojnie światowej. 8 października nastąpiła przeprowadzka ze starego do nowego budynku szkolnego, a oficjalna uroczystość otwarcia odbyła się 7 listopada - w rocznicę wybuchu Wielkiej Rewolucji Październikowej. Nowa szkoła powstała dzięki inicjatywie i zaangażowaniu ówczesnego kierownika szkoły Stanisława Mocarskiego i lokalnych władz gromadzkich. Koszt jej budowy to prawie 8 mln zł. Posiadała ona, jak na ówczesne czasy, bardzo dobrze wyposażone pracownie przedmiotowe. W nowym obiekcie rozpoczęło też funkcjonować przedszkole. W kolejnych latach przy szkole wybudowano kompleks boisk sportowych i stadion lekkoatletyczny.
             24 września 1977r. szkole nadano imię radzieckiego lotnika Lejtnanta Nagulana Karapetowicza Martirosa. Uroczystość miała ogólnopolski charakter. Uczestniczył w niej m.in. Wiceminister Oświaty i Wychowania - gen dyw. Zygmunt Huszcza, wojewoda elbląski - Leszek Lorbiecki, konsul ZSRR - Antanas Jurszenas oraz goście z Republiki Abchazji. Szkoła została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Medalem 60-lecia Wielkiej Rewolucji Październikowej.
              Imię zniesiono w 1998r. Tego samego roku podczas obchodów jubileuszu 50-lecia opuszczenia murów szkoły przez pierwszych absolwentów oraz 30-lecia funkcjonowania szkoły w obecnym budynku, uczestniczący w uroczystości Biskup Elbląski Andrzej Śliwiński poświęcił nowy sztandar szkoły. Uroczystości jubileuszowe miały charakter europejski. Były objęte patronatem Rady Europy i wpisano je w VI Europejskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. W wyniku reformy systemu oświaty od 1 września 1999r. ośmioklasowa Szkoła Podstawowa w Drewnicy stała się sześcioklasową. We wrześniu 2002r. w budynku szkoły ponownie zaczęło funkcjonować przedszkole, a placówka przyjęła nazwę Zespół Szkolno-Przedszkolny.
             W 2003r. szkoła otrzymała tytuł "Szkoły z klasą". Certyfikat ten został przyznany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie, podpisany przez ówczesnego Prezydent RP - Aleksandra Kwaśniewskiego.
              Obecnie obwód szkolny obejmuje miejscowości: Drewnicę, Żuławki, Książęce Żuławy, Bronowo, Broniewo, Wiśniówkę, Przemysław, Izbiska, Mikoszewo, Dworek, Stare Babki, Niedźwiedziówkę i Niedźwiedzicę. Do dnia 31.08.2008r. szkołę opuściło 2487 absolwentów.


          Historia współczesna (od 1997r.) : patrz zakładka Kalendarium