Na zdjęciach widoczny samochód pełen prezentów :), przedstawiciel Naszej szkoły Pan Michał Niezbecki oraz szczęśliwa opiekunka Domu Pani Wiesława.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców.
Koordynatorzy Wolontariatu Szkolnego
Na zdjęciach widoczny samochód pełen prezentów :), przedstawiciel Naszej szkoły Pan Michał Niezbecki oraz szczęśliwa opiekunka Domu Pani Wiesława.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich darczyńców.
Koordynatorzy Wolontariatu Szkolnego
W zeszłym tygodniu zostały ogłoszone wyniki konkursu plastycznego dla oddziałów przedszkolnych. Celem konkursu było: rozwój umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci, a także dostrzeganie i rozpoznawanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią.
Dzieci poradziły sobie doskonale, a organizatorzy nie byli w stanie wybrać zwycięzcy, dlatego nagrody zostały przyznane wszystkim grupom przedszkolnym!
Gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.
Organizatorki: Magdalena Czarnogórska i Anna Jaworska
Konkurs organizowany był przez Krystynę Piórecką i Małgorzatę Sulowską. Jury jednogłośnie ustaliło, że wszystkie prace dzieci były tak wspaniałe, że nagrody zostały przeznaczone dla wszystkich dzieci do sal przedszkolnych. Dziękujemy za udział wszystkim przedszkolakom.
Wszystkie informacje znajdują sie na poniższym plakacie ;) Zapraszamy do udziału! :)
Składniki: mąka, miód, kakao, przyprawa do piernika, miarka życzliwości, dużo radości, łyżka uśmiechu, kostka zrozumienia, świąteczna atmosfera, szczypta pogody ducha.
Sposób przyrządzenia: wszystkie składniki dokładnie wymieszać i przyprawić niepowtarzalną atmosferą przygotowań, gwaru i radości. Piec w temperaturze przyjaźni. Podawać w gronie najbliższych.
Tak Motylki przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia.
"W przedszkolu zabawa, Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba królują wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy.
Zabawa dalej, start!"
Zapraszam do obejrzenia zdjęć z zabawy andrzejkowej Dzieci z grupy "Biedronki".
K. Piórecka
Czy to jutro, czy to dziś - wszystkim jest potrzebny miś"
25 listopada br. przedszkolaki z grupy Pszczółek uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznały historię święta, wspólnie recytowały wiersze o misiach, bawiły się przy piosenkach: "Dwa malutkie misie", 'Jadą, jadą misie". Dla dzieci przygotowano wiele atrakcji: zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce.
Ten dzień w przedszkolu pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.
"Jestem sobie mały miś, gruby miś, znam się z dziećmi nie od dziś. Jestem sobie mały miś, śmieszny miś, znam się z dziećmi nie od dziś!" - słowa piosenki Janusza Galewicza nucą już kolejne pokolenia, szczególnie 25 listopada, kiedy to jest obchodzony Światowy Dzień Pluszowego Misia, święto ustanowione w setną rocznicę powstania maskotki - w 2002 r. Również Dzieci z grupy Motylków świętowały dzień pluszowej przytulanki. Mimo że nie było możliwości, aby przynieść swoje ulubione pluszowe misie, było dużo dobrej zabawy.
M. Kostiuk
W grupie Motylków odbyły się zajęcia uświadamiające, jak ważna jest higiena osobista. Ukoronowaniem zajęć było doświadczenie puszczania kolorowych baniek mydlanych.
M. Kostiuk
Stacjonarne funkcjonowanie szkół zostaje ograniczone do 3 stycznia 2021 r. - poza pewnymi wyjątkami. Już od 30 listopada 2020 r. będzie można prowadzić zajęcia sportowe w szkołach sportowych oraz praktyczną naukę zawodu w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe.
Od 30 listopada 2020 r. zajęcia sportowe realizowane na podstawie programów szkolenia mogą być prowadzone w szkole z zachowaniem ograniczeń, zakazów i nakazów przeciwepidemicznych.
Dotyczy to zajęć prowadzonych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych sportowych i mistrzostwa sportowego, oddziałach sportowych i oddziałach mistrzostwa sportowego w szkołach ogólnodostępnych.
Od 30 listopada 2020 r. mogą być prowadzone zajęcia w ramach praktycznej nauki zawodu w grupach umożliwiających zachowanie dystansu społecznego, w wybranych dniach tygodnia, w wymiarze nieprzekraczającym 10 godzin tygodniowo. Dotyczy to szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego realizujących praktyczną naukę zawodu w ramach kształcenia zawodowego lub ustawicznego.
Przy zachowaniu zasad właściwych dla zakładów pracy możliwe będzie także prowadzenie praktycznej nauki zawodu u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych.
Uczniowie branżowych szkół I stopnia będący młodocianymi pracownikami mogą odbywać praktyki u pracodawców, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.
Rozwiązania te przewiduje podpisane 24 listopada przez ministra edukacji nauki rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Rozporządzenie wchodzi w życie 30 listopada 2020 r.
Departament Informacji i Promocji Ministerstwo Edukacji Narodowej
Nowelizacja_rozporządzenia_30b.docx 0.04MB rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 24 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19Nowelizacja_rozporządzenia_30b_-_uzasadnienie.docx 0.02MB
źródło: www.gov.pl
Kredki to niezwykły przedmiot - dostępny dla każdego, pozwalający wyrazić swoje myśli i uczucia poprzez tworzenie fantazyjnych, kolorowych obrazków. W kalendarzu pod datą 22 listopada znalazło się miejsce na Dzień Kredki. Również Maluchy z grupy Motylków przyłączyły się do obchodów tego dnia.
M. Chrzanowska
Dokładnie 31 lat temu światowi przywódcy podjęli historyczne zobowiązanie wobec dzieci na świecie, uchwalając Konwencję o prawach dziecka. Jest to najważniejszy dokument dotyczący prawa dziecka. Od czasu powstania, Konwencja przyczyniła się do poprawy życia dzieci na całym świecie. Dzień rocznicy uchwalenia dokumentu - 20 listopada - jest co roku obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Również dzieci z grupy Motylków wzięły aktywny udział w obchodach tego dnia, podejmując działania mające zwrócić uwagę odbiorców na prawa dzieci i podejmujące inicjatywy, których celem jest okazanie solidarności z najmłodszymi na świecie, których prawa nie są respektowane.
M. Chrzanowska
W 2021 roku egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Mamy opracowaną propozycję wymagań egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów egzaminacyjnych, którą chcemy teraz poddać publicznej dyskusji. Zmianie powinny ulec również arkusze egzaminacyjne, chcemy pokazać na czym te zmiany będą polegały. Do końca grudnia będą gotowe przepisy, a także aneksy do informatorów, dzięki którym można spokojnie przygotować się do egzaminów.
wwWymagania egzaminacyjne to istotne wytyczne dla nauczycieli i uczniów. Dzięki nim wiadomo, jakie wiadomości i umiejętności będą sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych oraz co należy z lat wcześniejszych powtórzyć do egzaminu. Wprowadzone rozwiązania pozwolą również na większy komfort pracy nauczycielom.
Dziś, 19 listopada zakończył się pierwszy etap prac zespołów ekspertów, którzy od października br. pracowali nad opracowaniem wymagań egzaminacyjnych.
Minister Edukacji i Nauki, po analizie wyników ubiegłorocznych egzaminów i biorąc pod uwagę obecną sytuację epidemiczną, uznał, że w 2021 r. egzaminy powinny być przeprowadzone na podstawie zawężonego zakresu wymagań podstawy programowej. Podjął również decyzję o powołaniu zespołów eksperckich, których zadaniem było opracowanie propozycji wymagań egzaminacyjnych. Członkami tych zespołów zostali eksperci w zakresie każdego przedmiotu: nauczyciele - praktycy, nauczyciele akademiccy, przedstawiciele CKE i okręgowych komisji egzaminacyjnych.
Zadaniem zespołów było przeanalizowanie obowiązujących podstaw programowych oraz stworzenie – na ich podstawie – wymagań egzaminacyjnych dla poszczególnych przedmiotów w zakresie obu egzaminów. Podczas tych prac eksperci przeprowadzili również konsultacje międzyprzedmiotowe, tak aby wymagania egzaminacyjne dla pokrewnych przedmiotów, np. biologii i chemii, wiedzy o społeczeństwie oraz geografii, były skorelowane i spójne. Efektem pracy zespołów jest przygotowana propozycja wymagań egzaminacyjnych na rok szkolny 2020/2021. Co istotne zmiana ta będzie dotyczyła egzaminów wyłącznie w bieżącym roku szkolnym (2020/2021).
Od 20 listopada br. rozpoczynamy prekonsultacje propozycji wymagań egzaminacyjnych. Na uwagi i opinie merytoryczne czekamy do 27 listopada pod adresem: prekonsultacje@men.gov.pl. Wszystkie przesłane opinie zostaną przekazane zespołom, które w kolejnym etapie prac dokonają analizy propozycji i zmodyfikują projekt.
Wymagania egzaminacyjne zostaną ogłoszone w grudniu br. w formie rozporządzenia. Również w grudniu rozpoczną się szkolenia dla doradców metodycznych i nauczycieli, organizowane przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Dodatkowo dyrektor CKE opublikuje aneksy do informatorów, zawierające m.in. opisy zmian w formułach arkuszy, zmodyfikowane zakresy struktur gramatycznych dotyczące egzaminów z języków obcych nowożytnych oraz listy lektur do egzaminów z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej i języka regionalnego.
Po opublikowaniu ostatecznej wersji wymagań egzaminacyjnych, opracowane zostaną arkusze próbnego egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego. Następnie zostaną one udostępnione szkołom i zdającym w marcu 2021 r., na około 2 miesiące przed egzaminami w maju 2021 r.
Warto podkreślić, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2021 r. uczniowie będą mieli więcej czasu na opanowanie i powtórzenie zredukowanego zakresu wymagań, ponieważ w 2021 r. egzamin ten odbędzie się w ostatnim tygodniu maja, a nie jak w roku 2019 – w kwietniu.
Przygotowane przez ekspertów wymagania egzaminacyjne są oparte na wymaganiach ogólnych i szczegółowych podstawy programowej kształcenia ogólnego. W swoim zakresie uwzględniają one jednak specyficzną sytuację edukacyjną na przestrzeni ostatnich trzech lat szkolnych. Wymagania egzaminacyjne nie określają zakresu kształcenia. Nie ograniczają także w żaden sposób możliwości i zakresu realizacji podstawy programowej jako takiej. Określają natomiast treści – zakres wiadomości i umiejętności, których opanowanie będzie w 2021 r. sprawdzane w zadaniach egzaminacyjnych odpowiednio egzaminu ósmoklasisty czy maturalnego.
Co istotne, nauczyciel realizuje program nauczania uwzględniający wymogi podstawy programowej. Jednocześnie w związku z ustaleniem nowych wymagań egzaminacyjnych na 2021 r. w sposób szczególny zwraca uwagę na te treści kształcenia, które zostały wskazane jako wymagania egzaminacyjne.
Wprowadzenie na potrzeby egzaminów w 2021 r. wymagań egzaminacyjnych wiąże się z modyfikacją formuły arkuszy egzaminacyjnych. Zmiana ta będzie dotyczyła m.in.:
W okresie zawieszenia zajęć stacjonarnych dyrektorzy szkół mogą umożliwić uczniom klas ósmych oraz klas maturalnych konsultacje indywidualne lub w małych grupach.
Departament Informacji i PromocjiMinisterstwo Edukacji Narodowej
źródło: www.gov.pl
Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny "Niepodległość w oczach dziecka" został rozstrzygnięty. Otrzymaliśmy wiele pięknych prac plastycznych. Ocenie podlegała - estetyka prac, pomysł oraz ujęcie tematu. Po naradzie Komisja Konkursowa zdecydowała nagrodzić następujące prace:
I miejsce – Ksawier Baliński klasa I b
II miejsce – Milena Gardynik klasa III a
III miejsce – Alicja Plichta klasa III b
Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Zgodnie z regulaminem na zwycięzców czekają nagrody, które zostaną wręczone po powrocie do szkoły.
I. Oleszczuk
A. Ziarkowska
10.11.2020r. grupa Jeżyków obchodziła święto swojego patrona Jeża. Dzieci brały udział w różnych jeżykowych zabawach, min. układały puzzle, rozwiązywały zagadki matematyczne, śpiewały, a przede wszystkim wzbogaciły swoją wiedzę na temat życia i zagrożeń Jeża. Nauka poprzez zabawę bardzo podobała się dzieciom. Wspólne świętowanie zakończyliśmy pałaszowaniem owocowych jeży.
Małgorzata Sulowska
Od kilku lat nasza szkoła regularnie wspiera Przytulisko dla bezpańskich psiaków w Nowym Dworze Gdańskim. W obecnym roku szkolnym przeprowadzenie akcji zbiórki karmy na rzecz przytuliska była dla naszej społeczności priorytetem. W realizacji planu nie przeszkodziła nam sytuacja związana z pandemią - nasi uczniowie ponownie pokazali, że są prawdziwymi przyjaciółmi zwierząt i udalo nam się zebrać spory zapas karmy dla zwierząt :)
Czwartoklasiści za podjęcie wyzwania i udziału w konkursie Herzlitz #Ekowyzwanie otrzymali dyplom, podziękowanie od organizatorów oraz zestaw zeszytów z serii „Chroń Ziemię, to nasz dom” . Uczniowie wraz z wychowawcą - Anną Firko oraz pedagogiem - Anną Jaworską, biorąc udział w akcji, przyczynili się do tego, że nasza planeta stała się czystsza. Każdy z nas może pomóc chronić nasz dom. Wystarczy, że nie będziemy śmiecili! Tak niewiele, a tak wiele dla Ziemi!
We wtorek 10.11.2020r. w naszej grupie obchodziliśmy Dzień Jeża, czyli święto kłujących ssaków. Podczas zajęć mieliśmy okazję poszerzyć oraz utrwalić swoją wiedzę dotyczącą sposobu życia jeży w ich naturalnym środowisku poprzez wysłuchanie opowiadania o tych zimowych śpiochach. Nie zabrakło również wiersza „Dwa jeże” Ludwika Jerzego Kerna i zabawy „Na dywanie siedzi jeż…”.
M. Czarnogórska
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Powered by aSc EduPage