Wczoraj w naszej szkole zapanował kolor czerwony oraz serduszkowe akcenty - a wszystko za sprawą "Dnia Serca". Podczas zajęć królowały serdeczne tematy i zadania. Na korytarzach okazywaliśmy sobie więcej serca - byliśmy mili, uprzejmi i pomocni ;) Przedszkolaki podczas zabawy na terenie zielonym utworzyły "żywe serca" - dzieci trzymając sie za ręce utworzył kształt serduszek.
Redaktorzy szkolnego radiowęzła przypominali nam na przerwach o tym, jak dbać o nasze secra, by biły jak najdłużej:
1. Jedz zielone warzywa - obniżają wchłanianie "złego cholesterolu" oraz zawierają potas, który obniża ciśnienie krwi. Pozytywnie na nasze zdrowie działąją przede wszystkim: brukselka, botwinka, awokado i brokuły.
2. Kwasy Omega-3 - regulują poziom cholesterolu, a także pobudzają krążenie i obniżają krzepliwość, co ułatwia obieg krwi w układzie krwionośnym.
Znajdziesz je w: tłustych rybach morskich, oleju rzepakowym oraz oliwie z oliwek, siemieniu lnianym.
3. Wysypiaj się - Pamiętaj o odpowiedniej ilości snu, bo negatywny wpływ na serce ma zarówno zbyt mała, jak i zbyt duża ilość snu.
4. Kontroluj stres - stres podnosi ciśnienie krwi, przeciąża serce - co zwiększa ryzyko zawału.
Co zrobić, aby zminimalizować stres? Przyjmować witaminy B6, B9 (kwasu foliowego) i B12. Warto ponadto opanować techniki relaksacyjne, znaleźć balans między odpoczynkiem a pracą, a także… nauczyć się odpuszczać i nie przejmować tym, na co nie mamy wpływu.
5. Ruszaj się! - regularne ćwiczenia zmniejszaja ryzyko chorób układu krążenia. Ruch wpływa zbawiennie na organizm: obniża ciśnienie, pomaga zredukować poziom cholesterolu oraz sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Pozwala rozładować stres, wyciszając organizm i zapobiegając nagłym skokom ciśnienia.
6. Dbaj o... zęby - Bakterie odpowiedzialne za powstawanie próchnicy mogą przenikać do krwiobiegu, przyspieszając rozwój stanów zapalnych w naczyniach krwionośnych.
7. Nie lekceważ infekcji - Jeśli jesteś chory, przeziębiony - zadbaj o to, by całkowicie wyleczyć infekcję.
8. Uśmiechnij się! - pozytywne emocje, empatia, otwartość na innych chronią przed zachorowaniem. Natomiast złość, depresja, izolowanie się od innych osób to czynniki ryzyka rozwoju choroby wieńcowej.
9. Unikaj soli - Nadmiar soli w diecie sprzyja nadciśnieniu tętniczemu. Zauważ, że wiele produktów, które spożywasz (chleb, ser żółty, wędliny), już ma w swoim składzie sól. Nie chodzi zatem o to, aby ograniczyć ilość soli na kanapkach czy we własnoręcznie przygotowywanych posiłkach - należy wziąć pod uwagę cały jadłospis!
10. Rób badania - To najlepszy sposób na to, by wcześnie wykryć zaburzenia w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Pamiętaj, aby regularnie wykonywać okresowy przegląd zdrowia i uwzględnić nim badanie poziomu pierwiastków, które mają szczególnie istotne znaczenie dla serca.