Aktualności
W rezerwacie kormoranów - wycieczka klas trzecich (10.05.2018)
Sukces naszej uczennicy.
W poniedziałek (14 maja) odbyło się wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie historycznym zorganizowanym z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, pt. „Dzień z życia Józefa Piłsudskiego”. Wśród nagrodzonych uczniów znalazła się nasza uczennica Daria Lech z kl. IV b.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych z powiatów: malborskiego, nowodworskiego, kwidzyńskiego, elbląskiego i braniewskiego. Celem konkursu było zachęcenie uczniów do zapoznania się z życiem i działalnością Marszała Józefa Piłsudskiego, pogłębienie wiedzy historycznej .
Konkurs odbył się w dwóch kategoriach: plastycznej – dla uczniów klas 1-4 szkoły podstawowej oraz pisemnej – dla uczniów klas 5-8 szkoły podstawowej oraz klas gimnazjalnych.
Wpłynęło 111 prac plastycznych i 12 prac pisemnych.
Nagrody zwycięzcom i wyróżnionym uczniom wręczyli Burmistrz Miasta Malborka p. Marek Charzewski i dyrektor Archiwum, p. Małgorzata Janusz.Darii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
XXIII Bieg Pamięci Narodowej
W dniu 10 maja 2018r. w Sztutowie odbył się XXIII Bieg Pamięci Narodowej. Celem biegu było upamiętnienie ofiar II wojny światowej,
a w szczególności ofiar KL Stutthof. Patronem honorowym wydarzenia
był Starosta Nowodworski.Bieg odbywał się z podziałem na kategorie wiekowe, płeć i odległość.
W biegu na 800 m dziewcząt rocznik 2005 i młodsze naszą szkołę reprezentowały: Patrycja Ostaszewska, Martyna Bąk, Julia Czopp, Aleksandra Bernatek, Zuzanna Kuśnierek i rezerwowa Wioletta Barszcz. Indywidualnie Patrycja Ostaszewska zajęła III m i otrzymała pamiątkowy dyplom oraz w rywalizacji drużynowej nasze dziewczęta zdobyły
I miejsce, złote medale i pamiątkowy puchar.
W biegu na 800m chłopców rocznika 2005 i młodsi uczniowie
w składzie: Dawid Kwiecień, Dawid Skóra, Dominik Milewski, Nikodem Hynek, Mateusz Szymański i rezerwowy Mateusz Sopata zdobyli
III miejsce, brązowe medale i puchar. Wielką niespodziankę zrobiły nam nasze uczennice z klasy VII w składzie: Selena Kwiecień, Dominika Kowitz, Martyna Wróbel, Kinga Rybicka, Julia Wieciech i rezerwowa Weronika Barszcz. Mimo młodego wieku w swojej kategorii wiekowej
w biegu na dystansie 1300 m wywalczyły brązowe medale i pamiątkowy puchar. Wszyscy uczestnicy Biegu Pamięci Narodowej otrzymali indywidualnie pamiątkowe koszulki oraz drużynowo honorowy dyplom. Cieszymy się
z sukcesów naszej ekipy sportowców i życzymy im powodzenia w najbliższych zawodach lekkoatletycznych.
Halina i Zbigniew Grudka
Uroczysty apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja
W piątek 27 kwietnia w naszej szkole odbył się apel upamiętniający 227 rocznicę podpisania przez Polskę Konstytucji 3 maja. Wydarzenia z roku 1791 oraz lat poprzednich, mających wpływ na podpisanie ów dokumentu przybliżyli nam czwartoklasiści. Opiekę nad grupami objęły ich wychowawczynie – Zenobia Koszelak i Natalia Lewandowska. Nad szatą muzyczną czuwał nauczyciel muzyki - Tomasz Stroynowski. To pierwszy tak poważny występ klasy 4 „a” i 4 „b”.
Podczas odgrywania swoich ról i śpiewu uczniowie zwrócili uwagę nie tylko na fakty i wartości bezpośrednio związane z obchodami święta podpisania Konstytucji 3 maja, skupili się również na dwóch istotnych pojęciach „demokracji” i „patriotyzmie”, o których często zapominamy podczas długiego majowego weekendu. Ponadto szczegółowo odpowiedzieli na pytanie nurtujące wielu uczniów „Komu potrzebna jest historia?”.
Przedstawienie zakończył głos narratora, słowami: „Historia potrzebna jest nam wszystkim, także i tobie! Wsłuchując się w głos przeszłości, uczymy się przecież rozumieć i mądrze kształtować teraźniejszość. Doceniajmy demokrację każdego dnia, bądźmy dla siebie mili i szanujmy się wzajemnie i szanujmy Polskę. Bądźmy patriotami!
Życzymy wszystkim udanej majówki w duchu patriotyzmu!
Zenobia Koszelak i Natalia Lewandowska z Wychowankami
Warsztaty
W dniu 23.04.2018r. odbyły się kolejne warsztaty ,,Małego Artysty“ dla klas III. Uczniowie wraz z wychowawczyniami M. Wróblewską-Raboszuk i E. Okraską-Stoop wykonali piękne i kolorowe pompony, które będą idealną wiosenną ozdobą ich plecaków, torebek i piórników. Praca przy pomponach nauczyła uczestników skupienia, cierpliwości, rozwinęła wyobraźnię oraz zdolności manualne.
Monika Wróblewska-Raboszuk
„Motylki” i „Pszczółki” w odwiedzinach u strażaków
Mimo deszczowej pogody nasze dzielne przedszkolaki
z grupy „Motylki” i „Pszczółki” udały się z wizytą
do pobliskiej remizy OSP. Przedszkolaki miały okazję zwiedzić remizę, mogły zobaczyć z bliska samochód pożarniczy. Zaprezentowano sprzęt pożarniczy, sprzęt ratownictwa drogowego oraz odzież używaną w czasie akcji. Uświadomiono dzieciom, iż strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków drogowych oraz do udzielania pomocy np. zwierzętom. Przedszkolaki dowiedziały się w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną. Utrwalone też zostały numery alarmowe – 998 i 112, które każde dziecko znać powinno. Każdy przedszkolak mógł przymierzyć hełm i siąść za kierownicą wozu strażackiego.Ziarkowska Aniela
Zakładki na Dzień Książki!
24 kwietnia w bibliotecznej świetlicy grupa uczniów z naszej szkoły świętowała "Dzień Książki".
Uczniowie nauczyli się wykonywać zakładki do książek, a podczas ich ozdabiania było mnóstwo zabawy. Efektami pracy były jednorożce, potworki, zwierzęta - wszystkie niepowtarzalne i kolorowe, bardzo pieknie prezentowały się na książkach :)
Przy okazji warsztatów porozmawialiśmy o dbaniu o ksiazki. Mówiliśmy też o ulubionych bohaterach literackich i ulubionych książkach dzieci, a także przeczytaliśmy wspólnie fragment wylosowanej lektury.
Dzieci miło i przyjemnie spędziły czas, a biblioteczne ksiażki z pewnością cieszyły się, że nasi uczniowie pamiętali o nich w ich święto ;)
Szkolny turniej szachowy o tytuł "Mistrza Szachów"
17 maja odbędzie się I Powiatowy Turniej Szachowy, w którym reprezentanci szkół podstawowych z powiatu nowodworskiego walczyć będą o tytuł "Mistrza Szachów".
My trzymamy kciuki za naszego gracza Jakuba Zglinieckiego z kl. Va.
Kuba został Szkolnym Mistrzem Szachów w wyniku rozgrywek, które toczyły się dzisiaj w naszej szkole.
Do turnieju przystąpiło 16 osób z klas IV-VII. Trzyetapowy turniej sędziowany przez p. Justynę Żebrowską i p.Anię Jaworską wyłonił najlepszych szachistów.
Są nimi:
⇒ JAKUB ZGLINIECKI - klasa Va (I miejsce)
⇒ PATRYK WOŁEK - klasa VIIa (II miejsce)
⇒ KRYSPIN PRUSIECKI - klasa IVb (III miejsce)
Zapraszamy do zapoznania się z tabelą wyników i zdjęciami z turnieju.
Wszystkim zawodnikom gorąco dziękujemy, a Kubie życzymy jeszcze raz powodzenia na dalszym etapie rozgrywek!
Dzień Ziemi – happening ekologiczny
Dnia 23 kwietnia 2018 roku dzieci z grup „Motylki” i „Pszczółki” obchodziły Dzień Ziemi w wyjątkowy sposób. Przedszkolaki wspólnie dekorowały salę, brały udział w zajęciach plastycznych. W trakcie wspólnej zabawy dzieci segregowały odpady poznając znaczenie recyklingu dla ochrony środowiska. Uwieńczeniem obchodów dnia Ziemi był happening ekologiczny z transparentami i instrumentami stworzonymi z surowców wtórnych. Na koniec każde dziecko otrzymało pamiątkowy dyplom Przyjaciela Przyrody.
Magdalena Czarnogórska
Biblioteka szkolna poleca... z okazji Dnia Czosnku! ;)
Uwaga! Uwaga!
19 kwietnia, czyli dzisiaj obchodzimy… DZIEŃ CZOSNKU!
Czosnek pochodzi z Azji. Od najdawniejszych czasów znany był w medycynie ludowej. Leczono nim choroby zakaźne przewodu pokarmowego i skóry, pasożyty, choroby płuc czy górnych dróg oddechowych. Podawano go profilaktycznie – przeciwepidemicznie. Wiedziano, że hamuje rozwój bakterii i grzybów. Po dziś dzień, dzięki swoim leczniczym właściwościom, jest uważany za naturalny antybiotyk.
W związku z dzisiejszym świętem czosnku biblioteka szkolna poleca książkę Małgorzaty Kosińskiej-Pułki pt. „Czosnyczka na zmarznięte stópki i inne smakołyki” J
W książce znajduje się opowiadanie o dzisiejszym bohaterze – czosnku i jego prozdrowotnym oddziaływaniu. Czytelnicy znajdą także przepis na pyszną zupkę – czosnyczkę ;) Ale pamiętajcie, żeby tego posmakować – trzeba wypożyczyć książkę ;)
Prócz czosnkowego opowiadania w środku jest wiele innych opowieści wraz z przepisami na ciekawe dania, które warto spróbować przygotować w domu ;)
Jest to książka dla Małych i Dużych J A przede wszystkim daje możliwość spędzania czasu razem, z najbliższymi – wspólnie czytając historie, potem gotując smakołyki, a w końcu razem je ze smakiem pałaszując :D
Zachęcamy do wypożyczenia tejże lektury i dobrej wspólnej zabawy! :)
A. Krokosz
Spotkanie z autorami książki o smoku Lubomile! :)
18 kwietnia troje uczniów z klasy 3a – Nadia Snopek, Milena Smoleń oraz Piotr Woźniak, wraz z opiekunem, p. Anną Krokosz, uczestniczyli w spotkaniu autorskim z twórcami książek dla dzieci – Wojciechem Kołyszką i Jovanką Tomaszewską.
Uczniowie ci zdobyli największą liczbę punktów z ostatniego testu Wielkiego Maratonu Czytelniczego i udział w spotkaniu z autorami był dla nich nagrodą za starania w konkursie.
Przed wydarzeniem odbyliśmy spacer uliczkami gdańskiej Starówki – zobaczyliśmy ratusz Starego Miasta, fontannę Neptuna oraz gdańskiego Żurawia i „Sołdka”. W drodze powrotnej natomiast przywitaliśmy się z gdańskimi lwami ;)
Warto wspomnieć, że ta para pisarzy prywatnie jest małżeństwem i od wielu lat razem tworzą wspaniałe książki – m.in. o emocjach (złość, strach, radość, wstyd, smutek). W swoim dorobku autorzy mają także serię książek związaną z najpiękniejszymi zakątkami Gdańska czy Sopotu. A dla nas szczególnie ważną książką ich autorstwa jest opowieść o Mierzei Wiślanej! J
W trakcie samego spotkania z pisarzami panowała niezwykle sympatyczna atmosfera. Pan Wojciech i pani Jovanka z niezwykłą pasją opowiadali młodym słuchaczom o pracy nad powstaniem książek i pomysłach na kolejne, o inspiracjach pisarskich, swoim życiu, przeżyciach i pasjach. Pisarze odpowiadali również na zadawane przez młodych czytelników pytania, którzy okazali się bardzo ciekawi i dociekliwi ;)
Autorzy pokazywali także dzieciom oryginalne ilustracje do swoich książek, które namalował farbami sam pan Wojtek (jest także plastykiem) – takie porównanie oryginalnych ilustracji z tymi książkowymi niezmiernie się podobało wszystkim uczestnikom spotkania.
Zdobyliśmy dla szkoły dedykacje w książce autorstwa pana Wojtka i pani Jovanki, a uczniowie otrzymali autografy i wspólnie z autorami pozowali do pamiątkowych zdjęć.
A. Krokosz
Świetlicowe spotkanie z policją
Dnia 18 kwietnia 2018 r. na świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia
z Policjantami. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega zawód policjanta, obejrzeli sprzęt, którym na co dzień się posługują
oraz mieli okazję obejrzeć radiowóz policyjny.
Dziękujemy KPP w Nowym Dworze Gdańskim za organizację zajęć, a w szczególności:
mł. asp. Piotrowi Dolińskiemu oraz st. post. Magdalenie Pinkowickiej.Anna Jaworska
Wiosenne powroty i przebudzenia - warsztaty klas trzecich
11 kwietnia 2018r. w naszej szkole odbyły się kolejny już raz zajęcia lekcyjne dla uczniów klas trzecich w formie warsztatów. Wcześniej dzieci w Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim piekły chleb i robiły masło podczas zajęć „Od ziarenka do bochenka” ,następnie w domu podcieniowym w Żelichowie skomponowali dla swoich rodziców kolorowe ,prześlicznie pachnące mydełka ,a z pracownikiem IPN panią Męczykowską utrwalali symbole narodowe.
Tym razem dzieci wspólnie z panią Jolantą Bulak , pracownikiem Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” próbowały odpowiedzieć na pytania : ”W jaki sposób rośliny zimowały i w jaki sposób przystosowały się do tej pory roku? Jak to się dzieje, że wiosną wszystko wybucha zielenią i kwieciem w ciągu jednego dnia?” Podczas wspólnego oglądania prezentacji multimedialnej ”Wiosenne powroty i przebudzenia” ,filmu „Ptaki wiosną” oraz krótkiej wycieczki terenowej uczniowie uzmysłowili sobie, że niektóre rośliny np. drzewa bardzo spowalniają swoje procesy życiowe zimą, zrzucając liście by oszczędzać wodę i uniknąć zniszczenia ich podczas mrozu, a natomiast rośliny zielne wieloletnie zimują w postaci cebul, kłączy i rozetek. W sposób praktyczny rozpoznawali niektóre gatunki roślin pojawiających się wiosną. Po odgłosach próbowały rozpoznać ptaki.
Po części teoretycznej przyszedł czas na zabawę. Były florystyczne memory , kolorowanki, a na pamiątkę wszyscy otrzymali niespodzianki –puzzle.
Już wkrótce, bowiem w maju trzecioklasiści ponownie z panią Jolą z Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana” wyruszą na wspólną wycieczkę edukacyjną do rezerwatu „Kąty Rybackie”.
Elżbieta Okraska-Stoop
Drużynowe Biegi Przełajowe - finał wojewódzki
W dniu 16.04.2018r. w Gdyni odbył się Finał Wojewódzki w Drużynowych Biegach Przełajowych .W zawodach startowały 5-osobowe drużyny - reprezentacje powiatów województwa pomorskiego .
Oddzielnie startowały dziewczęta i chłopcy. Biegi odbywały się z podziałem na kategorie wiekowe.
W Igrzyskach Dzieci na dystansie 700 m naszą szkołe reprezentowały :Bogońska Lilianna, Maciaszczyk Kinga, Małkuszewska Nadia, Suchodolska Michalina, Nasternak Weronika oraz zawodniczka rezerwowa Stępień Julia.
W Igrzyskach Młodzieży Szkolnej na dystansie 900 m Zespół Szkolno Przedszkolny w Drewnicy reprezentowały : Barszcz Wioletta, Bąk Martyna, Kuśnierek Zuzanna, Ostaszewska Patrycja, Czopp Julia oraz zawodniczki rezerwowe : Szczęsna Oliwia, Bernatek Aleksandra i Koc Wiktoria.
W biegu na 1250 m w grupie wiekowej 2002-2004 szkołę w Drewnicy reprezentowały: Kowitz Dominika, Kwiecień Selena, Rybicka Kinga, Wieciech Julia, Wróbel Martyna i rezerwowa Barszcz Weronika.
W rywalizacji drużynowej zajęte miejsca były punktowane i sumowane. Mimo złych warunków atmosferycznych , deszczu i śliskiej nawierzchni uczennice naszej szkoły pobiegły bardzo ambitnie. Nasz udział w tych biegach był jednym z etapów przygotowań do następnych zawodów.
Cieszymy się z osiągniętych rezultatów na tle innych szkół i klubów sportowych z dużych miast i innych ośrodków województwa pomorskiego.Halina Grudka
TAJEMNICZY OGRÓD MOIMI OCZAMI.
Podczas ostatnich lekcji języka polskiego omawialiśmy lekturę Frances Hodgson Burnett pt. „Tajemniczy ogród”. Zwieńczeniem naszych lekcji był opis i wykonanie makiet tajemniczego ogrodu. Przed przystąpieniem do pracy zgromadziliśmy materiały, podzieliliśmy się na grupy, ustaliliśmy, kto i za co jest odpowiedzialny i zabraliśmy się do działania.
Grupa pierwsza: Julia, Ola, Damian, Michalina i Agnieszka zrobili bardzo ładną makietę. Każde z nich pracowało aktywnie i przyniosło potrzebne materiały. Grupa była bardzo zgodna, szybko i precyzyjnie pracowała.
Grupa druga: Igor , Kryspin, Ania i Wiktor byli zgranym zespołem, każdy wykonywał inną ważną czynność. Dzięki swojemu zaangażowaniu wykonali śliczne drzewa, kwiaty, altankę i inne dekoracje.
Grupa trzecia: Kasia, Kinga, Magda i ja (Daria) stworzyłyśmy zgrany zespół. Dziewczęta wykonywały swoją pracę dokładnie, każda z nas miała ciekawe pomysły i inspirowała nas wszystkie do działania.
Grupa czwarta: Julek, Kuba, Kuba, Dawid i Igor wykonali dużą makietę. Połowę makiety zajmowały drzewa oraz kwiaty. Chłopcy zrobili także mur. Pracowali zgodnie i cicho się porozumiewali.
Grupa piąta: Dominika, Martyna, Sebastian, Amelia i Paweł dość dobrze się dogadywali. Dzięki pomysłom każdego członka drużyny zrobili piękną makietę, która była ozdobiona dużą ilością kwiatów i drzew. Dodatkowo zrobili dom ojca Colina.
Książka „Tajemniczy ogród” i prace nad makietą tytułowego magicznego miejsca bardzo nam się podobały. Mieliśmy okazję do zapamiętania omawianej lektury i do dobrej zabawy.
Daria Lech kl. IV b
Już jest - pierwszy numer - "Trzymaj Formę! ZSP Drewnica Vita"
W ramach programu Trzymaj Formę! klasy piąte przygotowują dla Was gazetkę internetową promującą zdrowy tryb życia. Będzie się ona ukazywała cyklicznie aż do wakacji.
W tym numerze:
- spora dawka informacji o właściwym odżywianiu i gimnastyce porannej
- wywiad z nauczycielami
- quiz z nagrodami
Gazetka dostępna jest w lewym menu - zakładka Trzymaj formę!
Zapraszamy do lektury!
Akcja: Podaruj książkę szkolnej bibliotece!
Masz w domu książki, których nie czytasz? Wyrosłeś z niektórych opowieści i książki leżą nieczytane
na półce i pokrywają się kurzem? Masz kilka egzemplarzy tego samego tytułu? Masz książki, których już nie potrzebujesz? Chcesz się podzielić książkami z innymi?Podaruj je naszej szkolnej bibliotece!
Zapraszamy wszystkich do udziału w akcji
Możemy razem wzbogacić księgozbiór biblioteczny o ciekawe książki J Możemy wspólnie sprawić, że więcej uczniów zacznie czytać J
Ważne informacje:
- Akcja trwa od 09.04. do 30.05.2018r.
- Książki prosimy przynosić do szkolnej biblioteki. Do książek proszę dołączyć kartkę z imieniem
i nazwiskiem darczyńcy. - Co zbieramy? Przede wszystkim książki dla dzieci i młodzieżowe (np. przygodowe, o sportowcach
i sporcie, o zwierzętach, powieści dla nastolatek, komiksy, bajki, baśnie, kryminały, science fiction), a także lektury, encyklopedie, atlasy, leksykony, które mogą się przydać uczniom*.
*Pamiętajmy o tym, że do biblioteki oddajemy książki niezniszczone i w dobrym stanie.
Otrzymane książki zostaną włączone do księgozbioru bibliotecznego i udostępnione czytelnikom. Do każdej podarowanej książki zostanie wklejona karteczka z informacją o darczyńcy.
Za wszystkie przyniesione książki z góry serdecznie dziękujemy.
Nie pozwólmy zginąć książkom na półkach! Książka czytana żyje dłużej!
Organizator:
Anna Krokosz
Rekrutacja do przedszkola na rok szkolny 2018/2019
Nagłówek
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.
Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit.
Archiwum Aktualności